HDS czyli Hydrauliczny Dźwig Samochodowy to samochód dostawczy lub ciężarowy, na którym zamontowany jest żuraw. Pojazd ten wykorzystywany jest zazwyczaj przy rozładunku i przeładunku towarów o bardzo dużych gabarytach. Ma on bowiem nośność kilku, a nawet kilkunastu ton! Aby uzyskać uprawnienia HDS, należy ukończyć kurs i uzyskać pozytywny wynik z egzaminu państwowego. Jak zacząć kurs, czy warto taki kurs zrobić i uzyskać uprawnienia na HDS oraz stać się operatorem żurawi przenośnych?

Kto potrzebuje uprawnienia HDS?

Wszystkie uprawnienia na poszczególne pojazdy – ładowarki teleskopowe, podesty ruchome, żurawie HDS, wózki widłowe, operatora suwnic, i ich zakres, są dokładnie uregulowane przez UDT, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Osoby pracujące przy rozładunku i załadunku wielkogabarytowych towarów, w miejscach gdzie wykorzystuje się żurawie przeładunkowe, przewoźne lub leśne, będą potrzebowały odpowiednich uprawnień. Jest to bardzo ważne ze względu na bezpieczeństwo swoje oraz innych pracowników. Kurs w naszym ośrodku przygotuje Cię do egzaminu, po którym uzyskasz takie uprawnienia.

Kursy HDS to również świetna propozycja poszerzenia kwalifikacji zawodowych dla kierowców ciężarówek posiadających prawo jazdy kat. C. Bowiem większość żurawi zamontowanych jest na takim właśnie samochodzie ciężarowym. Samo uprawnienie operatora żurawia przeładunkowego nie upoważnia do prowadzenia pojazdów określonych kat. C ani żadnych innych, dlatego operator żurawia będzie potrzebował dodatkowego kierowcy, aby poruszać się taką maszyną. Może to być uciążliwe dla współpracowników i osób, które proponują zatrudnienie, dlatego posiadanie prawa jazdy kat. B lub kat. C często idzie w parze z uprawnieniami. Kurs operatora żurawi bowiem uczy obsługi, jak sama nazwa wskazuje, żurawia.

Ile kosztuje kurs HDS?

W branży budowlanej czy transportowej coraz częściej inwestuje się w kwalifikacje pracowników i organizuje kurs HDS. Cena zależna jest od ilości osób i indywidualnych potrzeb, zwłaszcza jeśli szkolenie organizowane jest na zlecenie firm, dla większej ilości pracowników. Koszt szkolenia dla jednej osoby nie przekracza kilkuset złotych i jest to zdecydowanie niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę korzyści wynikające ze szkolenia. Kurs bowiem uczy nowych umiejętności, których potwierdzeniem jest zaświadczenie kwalifikacyjne wydane przez Urząd Dozoru Technicznego. Bardzo często są one niezbędne do wykonywania niektórych czynności w zakładzie pracy, do których używane są, np. ładowarki teleskopowe lub podesty ruchome.

Kurs w naszej placówce to także świetne rozwiązanie dla firm, które zatrudniają dużą grupę pracowników i chcą poszerzyć ich kwalifikacje. Chętnie organizujemy szkolenia na terenie zakładu pracy, a każdy kurs z naszej oferty może być przeprowadzony w gronie współpracowników z jednej firmy.

Ile trwa kurs HDS?

Kurs HDS składa się z części teoretycznej i praktycznej i trwa zazwyczaj około 35 godzin lekcyjnych. Zajęcia obejmują wiele zagadnień, których przyswojenie jest niezbędne, aby przystąpić do egzaminu państwowego. Bowiem każdy kurs HDS kończy się sprawdzianem, który przeprowadza odpowiednio wykwalifikowany egzaminator wyznaczony z UDT. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu należy dopełnić wszelkich formalności i już po kilku tygodniach można odebrać dokument poświadczający zdobyte umiejętności.

Kurs HDS – program szkolenia:

  • budowa i elementy żurawi,
  • zasady działania maszyn,
  • prawa i obowiązki operatora żurawi,
  • zasady eksploatacji dźwigów,
  • BHP, czyli przepisy i zasady bezpieczeństwa,
  • wiedza o dozorze technicznym,
  • podział żurawi HDS: przeładunkowe, przewoźne, leśne.

Urząd Dozoru Technicznego zaakceptował wszystkie prowadzone przez nas szkolenia. Kurs HDS w naszym ośrodku to gwarancja rzetelnej wiedzy i nabycia nowych umiejętności, które pomogą w uzyskaniu uprawnień i zwiększeniu kwalifikacji zawodowych. Bowiem nasz kurs może pochwalić się zdawalnością egzaminów państwowych w blisko 100%.

Czy warto zdobyć uprawnienia operatora HDS?

Każde podniesienie kwalifikacji zawodowych i odbyty kurs to inwestycja w siebie. W zależności od Twoich potrzeb możesz wybrać dowolne szkolenie organizowane przez naszą placówkę – kurs HDS, kurs na wózki widłowe oraz z obsługi suwnic lub podestów ruchomych. Każdy ukończony kurs to możliwość nowej, lepszej pracy oraz płacy. Jest to też szansa na zmianę zawodu i rozpoczęcie nowej kariery w innej firmie.

Kurs na wózki widłowe w połączeniu z uprawnieniami operatora podestów ruchomych czy żurawi to zestaw umiejętności, które są szczególnie cenione nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. Nie od dzisiaj wiadomo, że każda firma docenia pracowników, którzy ciągle się rozwijają i poszerzają zakres swoich zdolności. Kurs na operatora maszyn to nie tylko możliwość nowego zatrudnienia, ale też możliwość awansu i podwyżki w dotychczasowej pracy.

Jeżeli masz jakieś pytania – napisz do nas, a chętnie na nie odpowiemy. Formularz kontaktowy znajduje się na dole zakładki – strona główna oraz w zakładce – kontakt.