Na początek warto uzmysłowić sobie, co ten teoretycznie skomplikowany skrót oznacza. Jego rozwinięcie brzmi dokładnie Hydrauliczny Dźwig samochodowy. By zdobyć uprawnienia na obsługę takiego pojazdu, trzeba na samym początku przejść odpowiedni kurs. Nim jednak zdecydujemy się na wybór odpowiedniej placówki szkoleniowej, warto nieco dowiedzieć się o samej specyfice takiego kursu.

Kategorie kursów na HDS

Kursy takie można wykonywać w obrębie dwóch różnych kategorii. Pierwsza z nich to I Ż. Przystępując do takiego kursu można nabyć wiedzę tylko i wyłącznie na temat żurawi wieżowo-szynowych. To bardzo specjalistyczny kurs, jednak dający stosunkowo małe możliwości. Z drugiej jednak strony mniej osób się na taki kurs decyduje, dlatego specjaliści w tej dziedzinie są jak najbardziej poszukiwani.

Kategoria II Ż. może zostać przez nas uznana za zdecydowanie bardziej kompleksową. Tutaj uczymy się już obsługi żurawi stacjonarnych, przenośnych, samojezdnych, przewoźnych. Na kursach można nauczyć się wiele na temat specyfiki żurawi, które przyczepia się do pojazdów, by ułatwić załadunek i transport. Po kursie ma się wiedzę na temat ich obsługi, ogólnych zasad BHP czy też tego, jak radzić sobie w awaryjnych sytuacjach.

Jakie wymagania musi spełniać osoba chcąca zapisać się na kurs HDS?

Oczywiście jak każdy inny kurs, również HDS stawia przed nami pewne wymagania. Przede wszystkim trzeba być osobą pełnoletnią. Należy wykonać również odpowiednie badania lekarskie i mieć skończoną przynajmniej szkołę podstawową.

Sam kurs musi być wykonany w odpowiedniej placówce, która kieruje się wymaganiami, jakie stawia przed kursantem Urząd Dozoru Technicznego. Tylko placówki realizujące zgodny program, są w stanie odpowiednio przygotować do egzaminu. Właściwy egzamin odbywa się oczywiście przed samą komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Składa się na niego część praktyczna, oraz oczywiście teoria. Po kursie w poważnej placówce, zna się wszelkie kwestie dotyczące obsługi żurawia, BHP czy też obowiązków osoby na tym stanowisku. Ma się także pełną wiedzę na temat samej maszyny. Nabywa się zatem wiedzy kompleksowej, potrzebnej do wykonywania tego typu, bardzo odpowiedzialnej pracy.