Wózki widłowe stanowią najpopularniejszy środek transportu wewnętrznego. Są podstawowym elementem wyposażenia każdego magazynu. Każda firma powinna dobrać sprzęt pod kątem tego, do jakich zadań będzie on wykorzystywany. Jakie są rodzaje wózków widłowych?
Jakie są rodzaje wózków widłowych ze względu na napęd?
Podział ze względu na napęd jest najważniejszy. Pozwala określić w jakich warunkach i miejscach wózek widłowy jest bezpieczny i efektywnyy. Kluczowe znaczenie ma emisja spalin.
Rodzaje wózków widłowych – Wózki widłowe spalinowe
W przypadku tych wózków widłowych, poziom emisji zanieczyszczeń jest największy. Używa się ich praktycznie tylko na zewnątrz. W pomieszczeniach mogłyby stanowić zbyt duże zagrożenie dla operatorów, osób postronnych i samych towarów. Sprawdzają się świetnie natomiast na placach budowy, w miejscach przeładunkowych oraz na składowiskach.
Wózki widłowe gazowe
Ten rodzaj wózków również zalicza się do urządzeń spalinowych, lecz zasilanych najczęściej gazem płynnym. Spaliny są więc w tym przypadku mniej szkodliwe. Z tego względu mogą być stosowane na zewnątrz oraz, pod pewnymi warunkami, wewnątrz pomieszczeń. Takie pomieszczenie musi być dobrze wentylowane, by została zachowana nieustanna wymiana powietrza. Koniecznie należy również ciągle kontrolować butle z gazem.
Wózki widłowe akumulatorowe
Wózki widłowe akumulatorowe zasila się prądem, więc nie generują zanieczyszczeń w postaci spalin. Z tego powodu mogą być wykorzystywane we wszystkiego typu wnętrzach, niezależnie od wentylacji. W przypadku użytkowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych trzeba jednak pamiętać o wentylowaniu akumulatorowni. Taka konieczność nie zachodzi przy akumulatorach li-ion. Dla operatora wózka dużą zaletę stanowi fakt, że urządzenie pracuje bardzo cicho.
Jakie są rodzaje wózków widłowych ze względu na budowę i przeznaczenie?
Poza klasyfikacją pod kątem zasilania, istnieje również rozróżnienie ze względu na budowę i przeznaczenie urządzeń.
Wózki widłowe unoszące i podnośnikowe
Wózki unoszące pozwalają na unoszenie i opuszczanie towaru przy pomocy wideł. Nadają się doskonale do obsługiwania ciężkich ładunków, przy których nie sprawdzają się klasyczne urządzenia ręczne. Tego rodzaju używa się szczególnie w celu przemieszczenia towarów z punktu A do punktu B bądź składowania ich. Dzięki wózkom podnośnikowym można łatwo umieszczać produkty na regałach. Urządzenia muszą zostać dostosowane pod kątem konkretnych parametrów technicznych. Można je stosować do regałów niskich i średnich.
Wózki do kompletacji pionowej i poziomej
Tego typu wózki są wykorzystywane w procesie przygotowywania zamówień oraz zbierania i łączenia towarów. Poszczególne modele różnią się od siebie pod względem wysokości podnoszenia.
Wózki wysokiego składowania
Wózki wysokiego składowania efektywnie wykorzystują wysokie regały przy składowaniu towarów w magazynach bądź innego typu obiektach. Dzieje się tak dzięki właściwie zaprojektowanym masztom i systemom zapewniającym sprawność oraz bezpieczeństwo. W wysokich regałach mogą pracować również wózki systemowe – zakres wysokości w ich przypadku jest spory i wynosi nawet kilkanaście metrów.