Suwnica, czyli kolejny krok do przodu
Kurs na suwnice to kolejny po kursie na wózki widłowe, krok w ścieżce rozwoju logistycznego, który bezsprzecznie wyposaża nas w kolejną wiedzę i umiejętności w zakresie posługiwania się ciężkimi maszynami.
Suwnice wykorzystywane są do ruchu poziomego, wykorzystującego czołownicę czyli element po którym porusza się dźwigar na kółkach oraz pionowego dzięki wciągarce linowej. Stosowane są m.in w stoczniach, hutach, magazynach lub na dużych złomowiskach.
Kurs na suwnicę – cena
Kurs na suwnicę to wydatek przybliżony do kwoty 500 zł. Oczywiście dokładna cena zależy od miasta, w jakim chcemy zrobić kurs. Dodatkowo, za dopłatą (gdzieniegdzie jest to 150 zł), mamy możliwość wzbogacenia naszego kursu o uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego. Warto rozważyć taką możliwość, zainwestowania nieco większej sumy w uprawnienia UDT, ponieważ wielu pracodawców, życzy sobie w ogłoszeniach taką formę kwalifikacji, czyli potwierdzonej przez instytucję rządową.
Warto również pamiętać, że posiadając zezwolenie imienne wydane przez pracodawce, ważne jest wyłącznie w tym miejscu pracy, w którym zostało wydane (zazwyczaj są to szkolenia organizowane przez ośrodek szkoleniowy), natomiast uprawnienia UDT działają w całym kraju.
Przebieg kursu na suwnice
W czasie kursu, na który przeznacza się około 35-40 godzin, kandydaci zapoznają się z budową oraz typami suwnic, a także z teorią w zakresie jej obsługi np. wygaszanie ładunku, sposób jazdy oraz zasady BHP obowiązujące w zakresie przebywania w jej obrębie.
Po zapoznaniu się z niezbędną teorią działania oraz elementów wchodzących w skład suwnicy, następuje część praktyczna, w ramach której uczestnicy kursu mają możliwość zapoznania się z głównym elementem sterującym czyli pilotem.
Po obu częściach kursu, zostaje przeprowadzony egzamin, na podstawie którego wydawane są uprawnienia do korzystania z suwnicy.
Jakie są wymagania dla uczestników kursu?
Nie są to żadne rygorystyczne wymogi, należy jednak spełnić warunki, mogące się różnić od ośrodka szkoleniowego:
- potwierdzony przez lekarza stan zdrowia, który nie dyskwalifikuje w żaden sposób do odbycia kursu
- ukończone 18 lat
- wykształcenie min. podstawowe
Reasumując
W odróżnieniu od wózka widłowego – suwnica nie jest tak prostym urządzeniem do opanowania. Jest to urządzenie, któremu należy poświęcić dużo czasu oraz w żadnym stopniu go nie lekceważyć i podejmować wobec niego gwałtownych ruchów, bowiem jest to sprzęt bardzo wrażliwy na nieprzemyślane sterowanie pilotem, co może okazać się bardzo niebezpieczne. Trudność jej działania polega na tym, że jeden z jej elementów, a mianowicie lina, nie pracuje sztywno. Gwałtowne przyspieszenie a zaraz potem hamowanie jest zatem niezalecane i stanowi niestety jeden z najczęściej popełnianych błędów przez świeżo upieczonych operatorów.
Wobec tego praktyka w zakresie korzystania z tego urządzenia zajmuje znacznie więcej czasu, niż przeznaczonych jest godzin na opanowanie tego w trakcie kursu i warto być więc rozważnym w procesie jej obsługi aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.