+48 793 005 828 biuro@bhp-praktyk.pl

Kursy na wózki widłowe z roku na rok zdobywają coraz większą popularność. Szczególnie często wybierane są przez młode osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na rynku pracy lub też przez osoby, które postanowiły zmienić swoje kwalifikacje zawodowe. Uprawnienia na operatora wózka widłowego dają nowe możliwości i pozwalają na zmianę dotychczasowej branży zaraz po ukończeniu kursu.

Jak zacząć i ile kosztuje kurs na wózki widłowe?

Przed rozpoczęciem kursu na wózki należy wybrać odpowiednią instytucję, która przeprowadza takie szkolenia. Wybierając naszą firmę, możesz mieć pewność, że posiadamy niezbędne kwalifikacje, a nasz program został zatwierdzony przez osoby z Urzędu Dozoru Technicznego. Ważne jest, aby szkolenie i wiedza na nim przekazywana była aktualna względem przepisów i zgodna z obowiązującymi zasadami. Nasz kurs na wózek widłowy spełnia wszystkie te kryteria.

Każda pełnoletnia osoba może być operatorem wózka widłowego. Niezbędne będzie również uzyskanie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy. Po dopełnieniu wszystkich formalności pozostaje rozpoczęcie kursu.

Aby zostać operatorem widlaka należy ukończyć kurs na wózki, a następnie przystąpić do egzaminu organizowanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Składa się on z części teoretycznej i praktycznej. Aby dostać uprawnienia na wózki widłowe niezbędne będzie uzyskanie pozytywnego wyniku z obu tych części.

Koszt takiego kursu to zaledwie kilkaset złotych, a uprawnienia ważne są również w krajach Unii Europejskiej i wydawane są bezterminowo. Jest to więc niewielka inwestycja, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z kursu.

Co musisz wiedzieć o kursie na wózki widłowe

Zanim zdecydujesz się na szkolenie sprawdź, jak powinien wyglądać kurs. Widlaki to pojazdy, do prowadzenia których wymagana jest odpowiednia wiedza i umiejętności.

  • aby zdobyć uprawnienia nie wystarczy sam kurs na wózki widłowe, po jego zakończeniu trzeba zdać egzamin państwowy organizowany przez UDT,
  • uprawnienia UDT na wózki jezdniowe są ważne nie tylko na terenie Polski, ale też za granicami naszego kraju,
  • rozpoczęcie kursu jest możliwe przez wszystkie osoby pełnoletnie, które posiadają zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu kierowcy,
  • według wytycznych UDT, kurs nie powinien trwać krócej niż 35 godzin lekcyjnych,
  • egzamin UDT składa się z części teoretycznej, w której jest 5 pytań (2 ogólne i 3 specjalistyczne), aby ją zaliczyć trzeba odpowiedzieć na 3 z nich (w tym 2 specjalistyczne), część praktyczna polega na wykonaniu kilku zadań zleconych przez egzaminatora,
  • cena kursu to wydatek rzędu kilkuset złotych,
  • kurs może być finansowany przez pracodawcę,
  • uzyskanie uprawnień jest bezterminowe, oznacza to, że nie trzeba ich odnawiać i raz wydane, ważne są cały czas,
  • aby poruszać się wózkiem widłowym po ulicy (poza terenem zakładu pracy) potrzebne będzie posiadania prawa jazdy kat. B,
  • kurs może się odbyć poza naszym ośrodkiem szkoleniowym (np. dla większej ilości pracowników jednego pracodawcy),
  • korzystając z kursu odbywającego się na terenie naszego ośrodka, zapewniamy wszystkie potrzebne materiały oraz sprzęt niezbędny do przeprowadzenia kursu (wózki jezdniowe, ładowarki teleskopowe, podesty ruchome, itp.).

Warto też wiedzieć, że istnieją 3 grupy uregulowane przez Urząd Dozoru Technicznego, do których zakwalifikowane są uprawnienia na różne rodzaje wózków. W zależności od wymagań pracodawcy, można wybrać odpowiednią grupę, która nas interesuje.

Rodzaje uprawnień:

  • kategoria III WJO – obejmuje prowadzone i zdalnie sterowane wózki jezdniowe podnośnikowe (oznacza to, że operator nie siedzi w środku, ale idzie obok maszyny),
  • kategoria II WJO – obejmuje maszyny, w których operator siedzi w środku (z wyłączeniem specjalizowanych),
  • kategoria I WJO – obejmuje wszystkie rodzaje wózków, w tym specjalizowane (w tym ładowarki teleskopowe i maszyny, gdzie ładunek podnoszony jest wraz z operatorem).

Istnieją również maszyny, które zasilane są gazem. Wówczas trzeba przejść dodatkowe szkolenie z wymiany takiej butli. Każdy kurs na wózki widłowe jest dokładnie określony, dlatego warto sprawdzić jego ofertę przedstawiającą zakres wiedzy, którą przekazuje.

Korzyści ze zdobycia uprawnień na wózki widłowe

Uprawnienia na wózki widłowe to poszerzenie kwalifikacji zawodowych, które pozwoli zdobyć nową, lepszą pracę. Przeglądając różne oferty pracodawców można zauważyć rosnące wymagania wobec swoich pracowników, dlatego kurs na widlaki może okazać się niezbędny. Dodatkowo uprawnienia UDT są ważne nie tylko na terenie Polski, ale też za granicą. Nie od dziś bowiem wiadomo, że w krajach Unii Europejskiej szuka się lojalnych, godnych zaufania specjalistów, szczególnie osób do transportu bliskiego na magazynach i produkcji, operatorów wózków widłowych którzy posiadają ważne uprawnienia. Nasza firma organizuje również kursy na podesty ruchome, ładowarki teleskopowe, suwnice, a każda zdobyta na naszych szkoleniach umiejętność może być potwierdzona uprawnieniami UTD.

Istnieje powiedzenie, że ten kto się nie rozwija i stoi w miejscu, tak naprawdę się cofa. Dlatego nabycie nowych umiejętności zawsze jest dobrym pomysłem. Niesie to za sobą szereg korzyści, nie tylko zawodowych. Jeśli szukasz pracy, przeglądając oferty możesz wybrać odpowiedni dla siebie kurs. Wózki widłowe pozostają jednak w tej kategorii niezmiennie na pierwszym miejscu.