Dziś wiele mówi się na temat tego, iż kursy są naprawdę niezwykle ważne. To prawda, dają nam one ogromne możliwości. Dzięki nim będąc już nawet bardzo dojrzałymi ludźmi, możemy się przebranżowić. Dziś rynek jest bardzo zmienny i czasem należy być elastycznym. Taki kurs może sprawić, że chociażby szybko znajdziemy pracę po utracie poprzedniej. Poza tym różnego rodzaju kursy gwarantują nam także wyższe zarobki.

HDS – co to znaczy?

Obecnie ogromną popularnością cieszą się kursy na uprawnienia HDS. Skrót ten oznacza Hydrauliczny Dźwig Samochodowy. Dlaczego dany kurs jest tak popularny i czym można się po nim zajmować? Przede wszystkim najpierw należy dokonać prostego rozgraniczenia. Mamy dwa typy kursów na HDS. Pierwsza kategoria to I Ż. Podczas tego kursu można nauczyć się obsługi żurawi wieżowo-szynowych. Druga kategoria to II Ż. Na takim kursie nauczymy się natomiast specyfiki żurawi przenośnych, stacjonarnych, przewoźnych i samojezdnych. Oczywiście kategoria II Ż daje nam dużo większe spektrum możliwości.

Urządzenia służące do załadunku przyczepione do pojazdów, czyli właśnie żurawie, są dziś bardzo często wykorzystywane w transporcie. Dlatego obecnie bardzo często szuka się osób, które posiadają konkretne uprawnienia. Za względu na spore zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, zarobki w tej branży cały czas rosną. Wielu Polaków decyduje się także na to, by podjąć tego typu pracę poza granicami.

Wymagania odnośnie kursu na HDS

Oczywiście nim zdecydujemy się na przystąpienie do takiego kursu, warto dowiedzieć się kilka podstawowych informacji na jego temat. Przede wszystkim by móc poczynić taki krok, musimy mieć skończone 18 lat. Poza tym warunkiem jest także posiadanie wykształcenia podstawowego. Oczywiście jak i na wielu innych kursach, w tym przypadku również są nam potrzebne badania lekarskie. Szukając szkoły, w której moglibyśmy podjąć naukę w tym zakresie, musimy być oczywiście bardzo rozważni. Przede wszystkim ważne jest, by dana placówka respektowała zasady jakimi kieruje się Urząd Dozoru Technicznego. Bowiem sam kurs w gruncie rzeczy nic nam nie daje. Po jego zakończeniu musimy podejść do egzaminu, który odbywa się przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Taki egzamin ma także część praktyczną dlatego tak istotne jest, by dana placówka dobrze nas do niego przygotowała.

Czego na takim kursie możemy się nauczyć? Przede wszystkim praktyki. Zaznajomimy się na nim ze specyfiką samej maszyny, jej budową i sposobem działania. Poza tym dokładnie poznamy także obowiązki osoby, która obsługuje żurawie. Ściślej ujmując podczas takiego kursu dowiemy się, jak wyglądają kwestie bhp w tymże sektorze transportu. Dlatego po jego ukończeniu będziemy już w pełni przygotowani do tego, by podejść do właściwego egzaminu.

Dla wielu osób takie dodatkowe kursy to przede wszystkim wydatek. Warto jednak spojrzeć na to z innej perspektywy. Uprawnienia HDS dają naprawdę olbrzymie spektrum możliwości. Dzięki ich zdobyciu możemy myśleć o zmianie pracy, awansie czy też o jakiejś podwyżce. Dzięki takiemu kursowi na pewno staniemy się bardziej atrakcyjni w oczach pracodawcy.