Wózki widłowe, występujące również pod nazwą wózki jezdniowe podnośnikowe są jednymi z najważniejszych urządzeń, ułatwiających pracę w magazynach i fabrykach. Ze względu na to, że pierwsze tego typu pojazdy pojawiły się już w latach dwudziestych poprzedniego stulecia, współcześnie na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów. Jak wygląda klasyfikacja wózków widłowych?
Do czego służy wózek widłowy?
Podstawowym zadaniem wózków widłowych, jest przenoszenie cięższych ładunków asortymentu magazynowego z jednego miejsca w drugie. Często używane są również do przeładunku towaru czy odpowiedniego rozmieszczenia palet. Wózki widłowe, wykorzystywane są najczęściej do transportu bliskiego. Wytwarzane są głównie przez producentów sprzętu oraz narzędzi budowlanych, a także przez niektóre wiodące koncerny samochodowe. Biorąc pod uwagę funkcjonalność tych maszyn, współcześnie stały się one niezastąpionymi pojazdami używanymi w większości hal produkcyjnych.
Klasyfikacja wózków widłowych
Generalnie wózki widłowe dzieli się na dwie kategorie. Pierwsza grupa związana jest z rodzajem zasilania oraz napędu. Jest to szczególnie ważne podczas wyboru właściwej maszyny dla konkretnych gałęzi przemysłowych. Drugi podział dotyczy zastosowania oraz funkcjonalności tych urządzeń transportowych. Jest on jednak dużo bardziej skomplikowany.
Ze względu na rodzaj napędu, wózki widłowe dzielą się na:
- spalinowe;
- gazowe;
- elektryczne.
Z kolei ze względu na funkcje, można wyróżnić maszyny:
- boczne;
- podnośnikowe;
- terenowe;
- skrętne;
- wysokiego składowania;
- systemowe;
- podwieszane;
- wielokierunkowe;
- kontenerowe;
- anty-wybuchowe.
Niektórzy, stosują jeszcze dodatkową klasyfikację – ze względu na sposób sterowania. Wyróżnia się więc tutaj wózki widłowe podestowe, zdalne i wyposażone w kierownicę.
Podział wózków widłowych ze względu na napęd
Wózki widłowe spalinowe, poruszane są przy użyciu oleju spalinowego. Wykorzystywane są najczęściej na placach budowy. Ponieważ emitują dużo spalin, wózki wykorzystywane w zamkniętych pomieszczeniach muszą posiadać odpowiedni filtr, redukujący ilość wytwarzanych toksyn. Wózki gazowe, napędzane są przez gaz płynny. Tak jak w przypadku sprzętu spalinowego, przepisy BHP wymagają od użytkowników, wmontowania specjalnych filtrów antyspalinowych. Elektryczne wózki widłowe, idealnie sprawdzają się w małym pomieszczeniach, ponieważ spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa.
Podział wózków widłowych ze względu na funkcje
Systemowe wózki widłowe są z pewnością najnowocześniejsze, przez co mogą być wykorzystywane praktycznie do każdego celu. Boczne, przydadzą się szczególnie podczas transportu długich towarów. Terenowe, najlepiej sprawdzą się na większych placach budowy, gdyż umożliwiają dotarcie do nawet najbardziej niedostępnych zakamarków. Wózki widłowe podnośnikowe wyróżniają się dalekim zasięgiem, zaś te charakteryzujące się wysokim składowaniem, umożliwiają operatorowi pełen manewr. Sprzęt skrętny jest szczególnie przydatny podczas dostarczania towaru krętymi i ciasnymi korytarzami. Kontenerowe wózki widłowe sprawdzają się w stoczniach i portach, ze względu na to, że mogą przenosić całe kontenery. Anty-wybuchowe maszyny z kolei, wyposażone są w odpowiednie zabezpieczenia, które zapobiegają wybuchom groźniejszych substancji.