+48 793 005 828 biuro@bhp-praktyk.pl

Pracujesz na magazynie, w hurtowni, wielkopowierzchniowym sklepie, centrum dystrybucji lub centrum logistycznym? Znudziło Ci się już nieco biuro i chętnie spróbowałbyś swoich sił w przewożeniu towarów, ładunku i rozładunku? W takim razie z pewnością zainteresują Cię kursy i szkolenia na wózki widłowe, które prowadzimy w mieście Włocławek.

Jakie są kategorie uprawnień na wózki? Czy każda osoba może zapisać się na tego rodzaju szkolenie i czy uprawnienia zdobyte w Polsce ważne są również w innych krajach? Po lekturze dzisiejszego artykułu wszystko stanie się jasne!

Kategorie uprawnień na wózki widłowe

Jeżeli chodzi o uprawnienia na wózki widłowe, Urząd Dozoru Technicznego (UDT) określa ich trzy, podstawowe kategorie, w ramach których możemy wyróżnić:

  • kategorię III WJO – najniższa kategoria uprawniająca do obsługi wózków widłowych prowadzonych podnośnikowych, a więc takich, gdzie operator maszyny nie zasiada w kabinie, ani też nie stoi na podeście maszyny, a prowadzi ją ręcznie znajdując się tuż obok. Osoba posiadająca tego typu uprawnienia może prowadzić wózki widłowe naładowne, unoszące, a także wózki widłowe ciągnikowe i podnośnikowe sterowane z poziomu roboczego za pomocą dyszla;
  • kategorię II WJO – ten rodzaj uprawnień zezwala na obsługę wózków jednojezdniowych podnośnikowych (z wyłączeniem wózków specjalizowanych – ładowarek teleskopowych oraz wózków z operatorem podnoszonym wraz z ładunkiem), a więc zarówno tych, w których operator maszyny siedzi wewnątrz kabiny, jak i tych w których stoi on na podeście. Jest to najpopularniejsza i najczęściej wybierana kategoria przez wszystkie te osoby, które mają zamiar wykonywać pracę operatora wózka widłowego;
  • kategorię I WJO – posiadając tego typu uprawnienia można bez obaw operować nie tylko wózkami ze wspominanych wyżej kategorii (III WJO i II WJO), ale również kierować wózkami ze zmiennym wysięgnikiem oraz tymi gdzie operator podnoszony jest wraz z ładunkiem;

 

W każdym z wymienionych przypadków osoba zamierzająca pracować jako operator wózków jezdniowych musi nie tylko ukończyć specjalistyczny, dedykowany danej kategorii kurs, ale również podejść do egzaminu państwowego, który odbywa się przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego.

Jak zdobyć uprawnienia na wózki widłowe, w których konieczna jest wymiana butli?

Jeżeli chciałbyś poszerzyć zakres posiadanych umiejętności o obsługę wózków jezdniowych, tak naprawdę jedynym, dostępnym sposobem jest zapisanie się na specjalistyczny kurs składający się z rozbudowanej części teoretycznej oraz praktycznej, który kończy się egzaminem UDT.

W trakcie zajęć zgłębisz nie tylko niezbędne zasady BHP, które z pewnością przydadzą Ci się na terenie zakładu pracy, ale również dowiesz się m.in. na czym polega obsługa butli z gazem, z jakich części składają się wózki, a także będziesz miał okazję z bliska przyjrzeć się prawidłowej obsłudze tego typu maszyn i sam wypróbować swoich sił.

Czas trwania kursu wynosi zazwyczaj około tygodnia, a cena za zajęcia uzależniona jest od sposobu prowadzenia zajęć, miejsca gdzie odbywa się szkolenie, a także ilości dostępnej konkurencji.

Państwowy egzamin mający miejsce po ukończeniu szkolenia operatora wózka, składa się z części teoretycznej i praktycznej, a zdanie z wynikiem pozytywnym obu testów skutkuje otrzymaniem certyfikatu wydawanego w języku polskim, niemieckim i angielskim, który stanowi potwierdzenie zdobytych kwalifikacji.

Jakie warunki przyjęcia należy spełnić aby uzyskać uprawnienia na operatora wózków jezdniowych?

Co oczywiste, nie każdy może zgłosić się na tego typu kurs i uzyskać zestaw niezbędnych uprawnień – aby zostać zakwalifikowanym do szkolenia trzeba spełnić następujące warunki przyjęcia:

  • ukończony 18 r.ż.;
  • aktualne badania lekarskie potwierdzające brak przeciwskazań do pracy na stanowisku kierowcy;
  • ukończony kurs dla operatorów wózków widłowych (np. ten oferowany przez nasz ośrodek we Włocławku) potwierdzony odpowiednim świadectwem;
  • imienne zezwolenie wydane przez pracodawcę, który wyraża zgodę na kierowanie wózkiem z napędem LPG na terenie zakładu pracy lub magazynu;
  • prawo jazdy właściwej kategorii (wyłącznie wówczas, gdy wózek z napędem wykorzystywany jest do przemieszczania się po drogach publicznych);

Przez jaki okres czasu ważne są uprawnienia na operatora wózka?

Decydując się na kurs na wózki widłowe warto mieć na względzie fakt, że wydawane po zakończeniu szkolenia uprawnienia są terminowe, a więc wydawane na określony z góry okres czasu. Choć dotąd dokumenty potwierdzające zdobyte umiejętności w zakresie obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych (oraz tych innego rodzaju) wydawane były bezterminowo, to obecnie są one ważne w okresie 5 do 10 lat.

Czy kurs na wózki widłowe realizowany w Polsce jest respektowany w innych krajach?

Dobre wiadomości dla wszystkich osób, które interesują szkolenia dot. kierowania wózków jezdniowych! Zgodnie z dyrektywą 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dn. 7 września 2005 r. w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych, wielogodzinna nauka nie idzie na marne i wszystkie państwa należące do UE mogą bez obaw uznawać nie tylko certyfikaty, ale również zestaw kwalifikacji uzyskanych w innych państwach członkowskich.

Warto podkreślić, że temat ten nie prezentuje się w każdym kraju tak samo i często zdarza się, że pracodawcy z innych krajów wymagają odbycia na miejscu dodatkowych kursów doszkalających z zakresu prawidłowego obsługiwania wózka. Tego typu szkolenie zazwyczaj odbywa się w języku angielskim, tak więc znajomość języka obcego jak najbardziej przyda się w tym przypadku.

Kurs na wózki widłowe Włocławek – dlaczego warto zainwestować w szkolenia?

Zastanawiasz się czy podejście do takiego kursu ma w ogóle sens? Jak najbardziej! Jeżeli zależy Ci nie tylko na zdobyciu nowych uprawnień, ale również możliwości przebierania w licznych ofertach pracy (również na rynkach zagranicznych), to tego typu szkolenie jest zdecydowanie godne uwagi! Niewielkie wymagania na start oraz niska cena kursu sprawią, że inwestycja w rozwój osobisty będzie prawdziwą przyjemnością.

Dzięki uprawnieniom na wózki podnośnikowe oraz specjalistycznym rodzajom wózków zasilanym gazem będziesz mógł:

  • poszczycić się wyższymi kwalifikacjami, które z pewnością przełożą się na wyższą płacę, a więc również podwyższenie standardu życia;
  • podjąć pracę za granicą (pamiętaj jednak, że w tym przypadku w codziennej pracy będziesz mógł raczej zapomnieć o języku polskim);

Szkolenia operatora wózka – BHP ekspert w cenie kursu!

Zamieszkujesz Lipno, Bydgoszcz, Ciechocinek, Golub Dobrzyń, Toruń, Inowrocław, Płock lub inną miejscowość i szukasz profesjonalnej firmy oferującej kurs na wózki widłowe z obsługą butli z gazem? W takim razie koniecznie zapoznaj się z ofertą naszej firmy, której szeregi zasilają eksperci mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w branży szkoleniowej oraz BHP.

Bezpieczna obsługa wózka i wymiana butli – temat, który powierzamy specjalistom z BHP Ekspert Włocławek

Podczas kursu kładziemy nacisk nie tylko na zagadnienia takie jak obsługa maszyn z napędem LPG, ale również wiadomości z zakresu BHP, którego przepisy są niezwykle istotne w pracy na stanowisku operatora wózka, w którego obowiązkach znajduje się również wymiana butli. Część zajęć teoretycznych ze wspominanej części szkolenia prowadzona jest przez BHP Ekspert Włocławek, z którym nasz ośrodek współpracuje już od wielu lat, a pozytywne oceny naszych byłych kursantów mówią same za siebie.

Ośrodek szkoleniowy z siedzibą we Włocławku może poszczycić się Certyfikatem ISO 9001, który nie tylko wyróżnia nas na tle konkurencyjnych firm, ale jest również najlepszym dowodem na to, że w codziennej pracy stawiamy na jakość i efektywność, a oferowane przez nas kursy są stale ulepszane i dopasowywane do oczekiwań osób zainteresowanych zdobyciem nowych uprawnień.

Szkolenia dla kierowców wózków w mieście Włocławek – jakie wiadomości zdobędziesz podczas kursu?

Mając na względzie zadowolenie i satysfakcję przyszłych kursantów, zadbaliśmy o to by szkolenie na wózki widłowe Włocławek miało nie tylko interesującą dla słuchaczy formę, ale również kompletny zakres tematyczny zgodny z wymogami UDT, w skład którego wchodzi dokładne omówienie:

  • typów wykorzystywanych wózków jezdniowych;
  • budowy wózków jezdniowych podnośnikowych;
  • czynności operatorów wózków, które należy wykonać przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu pracy;
  • wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa;
  • obsługi oraz bezpiecznej wymiany butli zasilanych gazem LPG, w którą wyposażone są wózki widłowe;
  • wiadomości dotyczących dozoru technicznego;

Ponadto, wszyscy słuchacze zobligowani są do odbycia szkolenia BHP – po jego ukończeniu rozpoczynają się zajęcia praktyczne, w trakcie których każdy z przyszłych operatorów wózków będzie mógł spróbować swoich sił nie tylko przy wymianie butli gazowych, ale również oczywiście obsługi maszyn.

Kurs na wózki widłowe Włocławek – gdzie odbywają się szkolenia?

W zależności od potrzeb (i preferencji) osób, które interesuje kurs na operatora wózka z napędem, szkolenia mogą mieć miejsce zarówno we Włocławku, jak i w mieście takim jak Bydgoszcz, Lipno, czy też każdym innym wybranym miejscu.

Chętnie współpracujemy z firmami na terenie całego kraju, dlatego też oferujemy możliwość szkolenia pracowników w wybranym terminie oraz miejscu. W przypadku tego typu współpracy czas trwania szkolenia oferowanego przez nasz Ośrodek nie ulega oczywiście zmianie, jednak istnieje wówczas możliwość negocjowania sumy za szkolenia – zapewniamy, że cena prowadzenia kursu będzie niezwykle korzystna. Serdecznie zapraszamy!

Uprawnienia zdobyte po ukończeniu kursu i egzamin UDT

Oferowany przez nas kurs na wózki widłowe prowadzony jest w oparciu o programy zarejestrowane w UDT, a wydawane uczestnikom zaświadczenia potwierdzające zdobyte kwalifikacje w języku polskim oraz angielskim, które honorowane są w krajach Unii Europejskiej.

Szkolenie na operatora wózka widłowego i wymiany butli kończy się egzaminem wewnętrznym przed Komisją Egzaminacyjną UDT.

Warunki przyjęcia na kurs obsługi wózków jezdniowych:

Kandydat na operatora wózków widłowych z wymianą butli gazowych musi mieć ukończone 18 lat, a także odznaczać się stanem zdrowia pozwalającym na pracę na wcześniej wspomnianym stanowisku, co powinno zostać potwierdzone poprzez stosowne zaświadczenie lekarskie sporządzone jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia.

Ile wynosi cena szkolenia i jaki jest czas trwania kursu?

Czas trwania kursu: wszelkie dane dotyczące czasu trwania kursu na operatora wózka widłowego znajdą Państwo w specjalnie dedykowanej zakładce, w której przedstawiona jest nasza oferta.

Cena szkolenia na operatora wózka obejmuje wszystkie udostępnione materiały, a jej wysokość mogą Państwo poznać kontaktując się z biurem naszej firmy.

Zapisy na szkolenia prowadzimy zarówno przez telefon, jak i w formie mailowej – w razie dodatkowych pytań nasze biuro jest do Państwa dyspozycji. Wszlekie informacje kontaktowe znajdą Państwo na stronie internetowej.