Kurs na wózek widłowy zdecydowanie podnosi kompetencje każdej osoby pracującej na magazynie. Posiadanie takiego uprawnienia pozwoli na podniesienie pensji oraz ogólnego komfortu pracy. Wiele firm w Tczewie oferuje takie szkolenia. Dowiedz się jak wybrać odpowiedni kurs.

Czym cechują się dobre kursy na wózki widłowe?

Zdobycie uprawnienia na prowadzenie wózków widłowych może wydawać się dość proste, jednak nie zawsze musi tak być. Bardzo dużo zależy od konkretnej firmy, która przeprowadza dany kurs. Przed zapisaniem się na szkolenie warto sprawdzić, czy na pewno wybieramy szkolenia, które pozwolą nam na bezpieczną i legalną pracę.

Szukając odpowiedniego szkolenia przede wszystkim musimy upewnić się czy gwarantuje on nam odpowiednie uprawnienia. Na rynku pojawiają się oszuści, którzy oferują samą naukę, które niestety nic nam nie da w codziennej pracy. W programie kursu powinien również znaleźć się blok poświęcony bezpiecznej obsłudze wózka widłowego oraz jego eksploatacji. W szczególności przyda nam się certyfikat, który pozwoli potwierdzić nasze umiejętności wymiany butli gazowej.

Z punktu widzenia kursanta, niezwykle ważny będzie również tryb prowadzenia zajęć. Możesz wybrać firmę oferującą kursy dzienne, wieczorowe, a nawet online, dla osób które nabyły już umiejętności obsługi wózków widłowych. Nie mniej ważna jest cena. Tczew oferuje kursy na wózek, za które zapłacimy około 400 zł. W cenie kursu nie obejmuje jednak egzaminu, za który zapłacimy dodatkowe 200 zł. Nie jest to zbyt wygórowana cena. Kurs jest ważny dożywotnio, więc wydatek jest jednorazowy.

Czy uprawnienia UDT są obowiązkowe?

Po nowelizacji przepisów, wózki widłowe może prowadzić wyłącznie osoba, która zdała egzamin UDT. Dotyczy to pracowników zatrudnionych po 10.08.2018. Żadne inne uprawnienia nie dają prawa do pozostania operatorem wózków jezdniowych.

Co jednak z pracownikami, którzy obsługiwali wózki widłowe przed 2018 rokiem? Czy ominą ich nowe przepisy? Zdecydowanie nie. Mogą oni wykonywać pracę do końca 2021 roku. Po tym czasie obowiązkowe będzie zdanie egzaminu UDT.

Kursy oferowane w Tczewie, w zdecydowanej większości kończą się tym egzaminem. Po ukończeniu kursu zdobywamy pełne uprawnienia na wózek widłowy zwykle wraz z certyfikatem pozwalającym na wymianę butli.

Kto może zrobić kurs na wózek widłowy

Chcąc obsługiwać wózki, przede wszystkim trzeba skończyć 18 lat. Nie obędzie się też bez uzyskania wykształcenia, minimalnie podstawowego. To główne wymagania do ukończenia szkolenia.

Oczywiście, aby ukończyć kurs, musimy również wykazać się odpowiednim zdrowiem. Osoba, która bardzo słabo widzi lub cierpi na skurcze mięśniowe, raczej nie ma szans pozytywnie zakończyć szkolenia. Przed rozpoczęciem kursu zostaniemy poproszeni o odpowiednie badanie lekarskie oraz zezwolenie wraz z opinią o braku przeciwwskazań do prowadzenia wózka widłowego. W przypadku spełnienia tych warunków nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby zacząć wybierać kursy.

Każde szkolenie obejmie część praktyczną oraz teoretyczną, dokładnie tak jak późniejszy egzamin. Nie musimy oczywiście brać udziału w kursie, jednak w zdecydowanej większości przypadków jest on niezbędny do otrzymania uprawnienia.

Gdzie przyda się kurs obsługi wózka widłowego?

Wózek widłowy jest wykorzystywany przede wszystkim w pracach magazynowych oraz produkcyjnych. Nie jest to jednak jedyne pole do wykorzystania umiejętności operatorów wózków widłowych. Znajdują oni zatrudnienie na budowach, a nawet szklarniach czy podczas stawiania scen i przenośnych namiotów.

Operator wózka widłowego może liczyć na trochę wyższe wynagrodzenie, w stosunku do „zwykłego” pracownika. Wiele osób chwali także zwiększenie swojego komfortu pracy, a także odnotowuje mniejsze zmęczenie.

Podsumowanie

Osoba na stanowisku operatora wózka powinna zajmować się całością prac z nim związanych, na przykład wymianą butli. Na terenie zakładu jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo swoje i w dużej mierze innych pracowników. Dlatego tak ważne jest, aby kurs na wózki było rzetelne i przeprowadzone przez firmę z doświadczeniem.