+48 793 005 828 biuro@bhp-praktyk.pl

Z myślą o przebranżowieniu się (bądź też po prostu zdobyciu nowych, cennych umiejętności) chciałbyś dowiedzieć się jak prowadzić wózek widłowy, który każdego dnia wykorzystywany jest nie tylko w firmowych, wielkopowierzchniowych magazynach, ale również m.in. w sklepach budowalnych oraz w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem towarów? Aby zdobyć niezbędne, wymaganie uprawnienia konieczny jest kurs operatora wózka widłowego wraz z nauką wymiany butli.

Jakie wiadomości przekazywane są podczas szkolenia z zakresu obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych, ile trwa kurs na wózek widłowy i jakie wymagania należy spełnić aby otrzymać uprawnienia wydane przez Urząd Dozoru Technicznego pozwalające na pracę w zawodzie? Wszystkie niezbędne informacje dotyczące kursów na operatora wózka widłowego znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Operator wózków widłowych – jak zdobyć niezbędne uprawnienia?

W tym przypadku koniecznością jest odbycie (oraz ukończenie!) właściwego kursu teoretycznego oraz praktycznego w jednym z wybranych ośrodków szkoleniowych oferujących kursy na wózki widłowe, które zazwyczaj trwają około 7 dni. Po ukończeniu zajęć można podejść do państwowego egzaminu organizowanego przez UDT. Po zdaniu egzaminu, składającego się z dwóch części, otrzymuje się zaświadczenie potwierdzające uzyskanie stosownych uprawnień, które w większości przypadków wydawane jest w 3 językach – polskim, angielskim oraz niemieckim i to właśnie ten dokument pozwala na przystąpienie do obsługi wózków oraz wymiany butli gazowych.

Jednakże, co warto zaznaczyć, aby przystąpić do szkolenia i otrzymać uprawnienia operatora wózków widłowych oraz wymiany butli gazowych, trzeba uprzednio spełnić określone wymagania, wśród których możemy wymienić:

  • ukończony 18 rok życia;
  • badania oraz zaświadczenie lekarskie orzekające brak jakichkolwiek przeciwwskazań do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
  • prawo jazdy (które wymagane jest wyłącznie w przypadku poruszania się wózkiem po drogach publicznych);
  • zaświadczenie o ukończonym kursie dla operatorów wózków jezdniowych;
  • zezwolenie od pracodawcy na prowadzenie wózka widłowego na terenie hali magazynowej bądź przedsiębiorstwa;

Kurs na wózki widłowe – jak prezentuje się typowy program zajęć?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy kurs na wózki widłowe dzieli się na dwie części – teoretyczną, podczas której uczestnicy pretendujący do miana operatora wózka z mechanicznym napędem podnoszenia poznają wszelkie niezbędne tajniki, a także praktyczną podczas, której zdobyta wiedza poddawana jest prawdziwemu testowi.

Zgodnie z wymaganiami Urzędu Dozoru Technicznego, podczas zajęć teoretycznych adepci kursu poznają:

  • wybrane wiadomości z zakresu elektrotechniki i mechaniki;
  • rodzaje wózków widłowych;
  • informacje dot. dozoru technicznego;
  • szczegółową budowę wózków jezdniowych (w tym m.in. elementy układu napędowego, kierowniczego, jezdnego i hydraulicznego, a także urządzenia sterownicze i oznakowanie wózka);
  • czynności, które musi wykonać operator wózka widłowego (kierowca), które należy wykonać przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu pracy;
  • wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa (m.in. zasady składowania materiałów);
  • czynności kierowcy-operatora, które należy wykonać w czasie pracy wózka;
  • zasady BHP (w tym m.in. te dotyczące wymiany butli gazowych);

Druga część kursu na wózek widłowy to zajęcia praktyczne, w czasie których uczestnikom zajęć prezentowane są zasady udzielania pierwszej pomocy, które przydadzą się podczas ew. wypadków przy pracy, a także podstawowe informacje dot. ochrony przeciwpożarowej, jak i wymiany butli oraz oczywiście nauka jazdy wózkiem, która dla wielu uczestników jest najważniejszą częścią szkolenia.

Po ukończeniu zajęć w wybranym ośrodku szkoleniowym, których co warto zaznaczyć jest bardzo dużo w Poznaniu, otrzymuje się dokument:

  • w postaci zaświadczenia potwierdzającego szkolenie na wózek widłowy, które wydawane jest na podstawie § 9 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 sierpnia 2017 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (DzU poz. 1632).
  • poświadczający zaliczenie państwowego egzaminu przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT), który uprawnia do obsługi wózków podnośnikowych (wydawany jedynie w razie podejścia do tegoż testu);

Kursy na wózki widłowe – dlaczego warto zdać egzamin UDT?

Zastanawiasz się czy kursy na wózki widłowe Poznań, które kończy egzamin UDT faktycznie warte są Twojego cennego czasu? Twoje wątpliwości prawdopodobnie rozwieje lista argumentów, które jednoznacznie przemawiają za ukończeniem szkolenia na wózek widłowy. Dlaczego warto zaliczyć kurs obsługi wózków? Oto 4 najważniejsze przesłanki:

  1. Niska cena za kurs – w większości przypadków cena tego typu szkolenia nie przekracza kwoty 600 złotych, nie jest więc to zbyt wygórowana suma za zdobycie nowych umiejętności, które stwarzają kolejne możliwości zatrudnienia. Jednakże warto podkreślić, że do ostatecznej sumy dochodzi również opłata za egzamin przeprowadzany przez UDT – tego typu testy kwalifikacyjne kosztują ok. 170 zł.
  2. Możliwość zwiększenia zarobków – większe uprawnienia sprawiają, że nie tylko wyróżniasz się na tle innych pracowników firmy, ale również możesz cieszyć się wyższą pensją. Dodatkowo w przypadku braku ofert na specjalizowane pojazdy zawsze zatrudnić się jako operator podnośników zwykłych.
  3. Szeroki wachlarz ofert zza granicy – skończyłeś kurs na wózki widłowe, zaliczyłeś egzamin przed Komisją UDT, a dodatkowo znasz któryś z języków obcych w stopniu komunikatywnym? W takim razie możesz bez obaw przebierać w ofertach pracy poza granicami naszego kraju. Zarobek w euro, praca dla renomowanej firmy, a także żywy kontakt z językiem, to tylko niektóre z niewątpliwych plusów operowania na wózkach w innym kraju.
  4. Niezbyt wygórowane wymagania na start – aby zostać zakwalifikowanym do szkolenia wystarczy spełnić niewielkie, niezbyt skomplikowane wymagania, które narzucone są z góry przez UDT. W tym przypadku mile widziana jest staranność, precyzja oraz chęć do zgłębiania posiadanych wiadomości (m.in. z zakresu BHP).

Kurs na wózek widłowy poznań - mapa

Kurs na wózki widłowe Poznań? Zapraszamy na zajęcia w naszym centrum szkoleniowym!

Szukasz firmy oferującej kursy na wózki widłowe na terenie Poznania? Zależy Ci na ośrodku, w którym wykładają cenieni eksperci mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem oraz na bieżąco aktualizowanymi wiadomościami, dzięki czemu masz pewność, że wszelkie przekazywane podczas kursu informacje faktycznie pomogą Ci zdobyć wymarzone umiejętności?

Postaw na kurs na wózki widłowe Poznań – szkolenia zachwalane przez wszystkie osoby, dla których liczy się jakość, kompleksowo skomponowane, esencjonalne zajęcia rozszerzające posiadane wiadomości, a także przyjazna dla portfela cena.

Interesujące szkolenia i doskonała zdawalność testu UDT?

Jako jeden z najlepszych ośrodków oferujących kurs na wózki widłowe Poznań posiadamy nie tylko nowoczesne sale wykładowe, ale również prezentowany w atrakcyjnej formie dla uczestników program kursu, na który składają się m.in.:

  • wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa;
  • informacje dot. budowy wózka;
  • zaprezentowane w zwięzłej formie zasady BHP;
  • praktyczna nauka jazdy wózkiem,

a także wiele innych punktów sprawiających, że zdobycie uprawnień oraz zaliczony egzamin UDT są dosłownie na wyciągnięcie ręki, o czym najlepiej świadczy fakt, że jako jedna z nielicznych firm z Poznaniu posiadamy bardzo wysoką zdawalność. Na zakończenie szkolenia oferujemy wszystkim naszym kursantom wystawienie zaświadczenia, a ambitni bez problemu mogą również odbyć egzamin UDT, który dodatkowo potwierdza nabyte uprawnienia.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą wszystkie te osoby, które marzą o zdobyciu nowych uprawnień i dołączeniu do grona pracowników jednej z firm zajmujących się produkcją, transportem, czy też magazynowaniem towarów. Już od wielu lat szkolimy osoby zamieszkujące nie tylko na terenie Poznania, ale również w jego okolicach, a zajęcia praktyczne odbywają się na najnowszych wózkach, które posiadamy w arsenale maszyn.

W razie pytań bądź wątpliwości dotyczących szkolenia prosimy o kontakt – niezbędne dane znajdą Państwo w dolnej części strony internetowej. Przypominamy, że szkolimy zarówno amatorów, jak i zaawansowanych 😉