Choć bez wątpienia są to dość specyficzne urządzenia wykorzystywane wyłącznie w wybranych miejscach pracy, to jednak trzeba przyznać, że wózki widłowe znakomicie spełniają swoje zadanie. To właśnie ten rodzaj sprzętu umożliwia bezproblemowe dostanie się do trudnodostępnych lokalizacji i dzięki temu odnajduje on zastosowanie nie tylko w centrach logistycznych, ale również w magazynach. Jednakże nie każdy może zajmować się ich obsługą, gdyż w tym przypadku niezbędne są specjalistyczne uprawnienia zawodowe, które możesz zdobyć podczas kursu obsługi wózków jezdniowych odbywających się m.in. w centrum szkoleń w Kwidzynie.

Z jakich części składa się kurs na wózki widłowe? Gdzie wykorzystywane są tego rodzaju maszyny i jakie warunki należy spełnić aby zapisać się na kurs na wózki widłowe? Wszelkie niezbędne informacje znajdziesz w dzisiejszym artykule stworzonym z ekspertami z centrum szkoleń Kwidzyn.

Czym właściwie są wózki widłowe i jakie rodzaje tego typu maszyn możemy wyróżnić?

Mianem wózków widłowych (zamiennie zwanych sztaplarkami) określa się kołowe pojazdy mechaniczne, które wyposażone są w napęd silnikowy. Dzięki swojej charakterystycznej konstrukcji oraz zaskakująco wysokiej dopuszczalnej ładowności możesz za ich pomocą transportować wszelakiego typu ładunki, których masa wynosi nawet do kilkudziesięciu ton.

Jeżeli chodzi o napęd, w zależności od rodzaju wybranego modelu mogą być one „zasilane” gazem LPG, olejem napędowym bądź też benzyną. Pomiędzy poszczególnymi, dostępnymi modelami wózków występują również istotne różnice mające wpływ na wygodę składowania ładunków – producenci oferują zarówno wózki jezdniowe dedykowane do niskiego składowania, jak i te przeznaczone do wysokiego składowania, które posiadają maszt składający się z kilku segmentów umożliwiających umieszczenie towaru na wybranej wysokości.

Rodzaje wózków widłowych

Wśród najpopularniejszych (i zarazem najczęściej wykorzystywanych) rodzajów wózków możemy wymienić m.in.:

 • wózki jezdniowe podnośnikowe;
 • wózki naładowne;
 • wózki jezdniowe boczne;
 • wózki widłowe czołowe;
 • wózki jezdniowe skrętne;

Budowa wózków jezdniowych – z jakich elementów składają się te maszyny?

Jak zbudowane są klasyczne wózki jezdniowe podnośnikowe? Ich cechą rozpoznawczą jest charakterystyczna stalowa rama pełniąca funkcję „bariery ochronnej”, a także umieszczona w tylnej części maszyny tzw. przeciwwaga, która zapewnia równowagę oraz niezbędne obciążenie konieczne przy podnoszeniu cięższych ładunków. Ponadto posiadają one również składające się z trzech bądź czterech kół podwozie, którego nieodłączną częścią jest oczywiście także rama i silnik, a całość zasilana jest przez silnik niskoprężny z benzyną, gazem LPG bądź też olejem, choć co warto zaznaczyć dużą popularnością cieszą się również wózki widłowe z silnikami akumulatorowymi, jak i elektrycznymi.

Dodatkowo wózki jezdniowe podnośnikowe wyposażone są również w umiejscowiony w przedniej części maszt, a także karetkę, czyli montowaną na maszcie płytę czołową pojazdu, do której to przymocowywana jest krata ochronna (odpowiedzialna za zabezpiecznie ładunków przed ich ew. osuwaniem się) oraz widły w kształcie litery „L”, które mogą zostać wymieniony na inny, dowolnie wybrany osprzęt niezbędny do codziennej pracy.

Co oczywiste, na budowę wózków składa się także klatka bezpieczeństwa skutecznie chroniąca operatora maszyny przed spadającymi z góry ładunkami, jak i również kabina wyposażona w kierownicę, pedały oraz dźwignię umożliwiającą swobodne sterowanie maszyną.

Mówiąc o budowie tego typu urządzeń, warto podkreślić fakt, że ich poszczególne modele i rodzaje mogą składać się z elementów, które nie zostały powyżej wymienione. Wszystko zależy bowiem od ich przeznaczenia, a więc także rodzaju pracy jaka jest wykorzystywana przy pomocy sztaplarek.

Gdzie wykorzystywane są na co dzień wózki widłowe?

Specjalistyczne narzędzia odnajdują obecnie zastosowanie niemal w każdej branży – wykorzystuje się je bowiem m.in. w:

 • rolnictwie;
 • przemyśle spożywczym;
 • hydraulice;
 • transporcie;
 • centrach logistycznych;
 • magazynach wielkopowierzchniowych;
 • zakładach produkcyjnych;
 • dużych sklepach (np. budowlanych);
 • fabrykach;
 • sadownictwie;
 • lotnictwie oraz transporcie morskim;

Powyższa, imponująca lista wskazuje więc, że okazują się one niezastąpione nie tylko wówczas, gdy konieczne jest przetransportowanie wybranych towarów na dłuższe (oraz krótsze) odcinki, ale również podczas składowania blokowego oraz wykonywania manewrów na znacznych wysokościach.

Kurs na wózki widłowe Kwidzyn – zestaw najważniejszych informacji, które warto poznać jeszcze przed rozpoczęciem szkolenia

Mimo, że na rynku pracy nie brakuje różnorodnych ofert, to w ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się ogłoszenia publikowane przez firmy poszukujące operatorów wózków widłowych, co biorąc pod uwagę wcześniej przekazane w tekście informacje, nie powinno nikogo zresztą dziwić. Obecna sytuacja na świecie jest najlepszym dowodem na to, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy przyszłość kolejnych firm może stanąć na włosku, dlatego też zarówno młodzi ludzie dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową, jak i osoby, które szukają nowej drogi zapewniającej zatrudnienie decydują się na pracę w zawodzie, który ma bardziej stabilną sytuację niżeli chociażby gastronomia.

Jednakże aby marzenie o poszerzeniu posiadanych kompetencji (bądź też nabyciu zupełnie nowych) stało się rzeczywistością i obsługa wózka widłowego nie sprawiała żadnych trudności oraz była w pełni bezpieczna konieczne jest ukończenie kursu na operatora wózka. Szkolenia kończy egzamin UDT, którego pozytywne zaliczenie skutkuje otrzymaniem certyfikatu potwierdzającego zdobyte uprawnienia. Bez nich nikt odpowiedzialny (i działający zgodnie z prawem) nie udostępni Ci sprzętu do samodzielnej obsługi.

Kto może zapisać się na tego typu kursy i szkolenia prowadzone m.in. w Kwidzynie

Choć chęć zainwestowania we własny rozwój osobisty jest jak najbardziej godna pochwały, to niestety prawda jest taka, że nie każda osoba chcąca zapisać się na kurs na wózki widłowe faktycznie może to zrobić. Aby skorzystać z jednego z licznie dostępnych szkoleń trzeba bowiem spełnić określone warunki, wśród których możemy wymienić m.in.:

 • ukończony 18 r.ż.;
 • wykształcenie min. podstawowe;
 • prawo jazdy kat. B (UWAGA! Posiadacz kat. C może przemieszczać się wózkiem również po drogach publicznych);
 • brak problemów ze sprawnością psychoruchową;
 • dobry ogólny stan zdrowia potwierdzony stosownym i AKTUALNYM zaświadczeniem lekarskim;

Kwidzyn: W jakich przypadkach nie można zapisać się kursy i szkolenia operatora wózka widłowego?

Na liście przesłanek skutecznie uniemożliwiających zapisanie się na kurs operatora wózka widłowego znajdują się różnego rodzaju choroby umysłowe oraz zaburzenia psychiczne, a także problemy związane ze zmysłem wzroku oraz słuchu. Ponadto, z tego rodzaju kursu powinny też niestety zrezygnować osoby, które borykają się z problemami dotyczącymi koordynacji ruchowej.

Ramowy program kursu nauki obsługiwania wózków widłowych

Dobra wiadomość dla wszystkich umiarkowanych fanów zajęć teoretycznych, które często dłużą się w nieskończoność, jest taka że kursy i szkolenia operatora wózka widłowego prowadzone zgodnie z wytycznymi UDT składają się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej, podczas której możesz przekonać się czy zdobyta podczas kursu wiedza faktycznie jest wystarczająca i pomoże Ci zaliczyć z wynikiem pozytywnym egzamin, który kończy zajęcia.

Jakie wiadomości zostaną przekazane Ci podczas kursu/szkolenia?

Program szkolenia osób chcących zdobyć nowe uprawnienia w Kwidzynie składa się z następujących tematów wchodzących w zakres części teoretycznej:

 • Wiadomości dotyczące Dozoru Technicznego;
 • Omówienie rodzajów oraz typów na jakie dzielą się wózki widłowe;
 • Budowa wózka jezdniowego;
 • Wykorzystywane zabezpieczenia mechaniczne, hydrauliczne i elektryczne;
 • Ładunkoznawstwo;
 • Wymiana butli gazowych LPG;
 • Działania wchodzące w zakres obowiązków osób, które pracują jako operatorzy wózka;
 • Informacje dot. obowiązujących zasad BHP, których należy przestrzegać na tym stanowisku pracy;

Gdy każdy, wyżej wymieniony temat jest już dokładnie omówiony, wówczas można przejść do drugiej (i zarazem ostatniej) części szkolenia, a więc zajęć praktycznych odbywających się na placu nauki jazdy danej firmy, który wyposażony jest w regał magazynowy, pachołki, zbiorniki 1000l, a także palety EURO.

Kurs obsługi wózków jezdniowych Kwidzyn – jakie są efekty kształcenia?

Dzięki rozbudowanej formie szkolenia, w ramach którego możemy wyróżnić zajęcia w formie wykładów oraz ćwiczenia praktyczne, każdy kursant ma nie tylko doskonale opanowany temat taki jak chociażby obsługa specjalistycznego sprzętu, czy też przepisy normujące wykonywanie obowiązków służbowych, ale także ćwiczy podnoszenie i transport ładunków przenoszonych do wskazanego miejsca, a wszystko to odbywa się w warunkach imitujących naturalne środowisko pracy wielu firm.

Ile trwają kursy?

To ile czasu należy przeznaczyć na ukończenie szkolenia pozwalającego na rozszerzenie dotychczas posiadanych kompetencji o nowe uprawnienia reguluje Urząd Dozoru Technicznego (UDT).

Według dostępnych danych, zgodnie z jego wymogami, kursy powinny trwać około 35 godzin, które dodatkowo mogą zostać wydłużone o dodatkowe 4 godziny tzw. Programu Uzupełniającego.

Kursy na wózki jezdniowe Kwidzyn – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

Mieszkasz w Kwidzynie lub okolicach i szukasz firmy oferującej szkolenia na operatora wózka widłowego, które jest całkowicie zgodnie z obecnymi wymogami UDT? Postaw na ekspertów, których kursy cieszą się dobra sławą w całej Polsce!

Szkolenia Kwidzyn to nie tylko jakość, profesjonalizm i wykwalifikowana, doświadczona kadra (w tym również eksperci BHP), ale również potwierdzona licznymi sukcesami naszych byłych kursantów, skuteczność nauczania, która sprawia, że egzamin UDT i pojawiające się w części teoretycznej pytania nie stanowią dla nich najmniejszego problemu.

Zachęcamy do współpracy zarówno osoby prywatne, jak i zorganizowane grupy oraz firmy pragnące zainwestować w rozwój swoich pracowników. Jesteśmy pewni, że szkolenia w Kwidzynie spełnią Wasze oczekiwania i z dumą już za kilka tygodni będą mogli się Państwo pochwalić nowymi umiejętnościami, które bez wątpienia przydadzą się na rynku pracy.

Zapraszamy na szkolenia oraz do współpracy i kontaktu – adres oraz dane kontaktowe, które z pewnością przydadzą się jeśli interesuje Państwa cennik, znajdują się na dole strony, jak i w specjalnie dedykowanej zakładce. W razie potrzeby jesteśmy do dyspozycji również na miejscu.

Do zobaczenia w centrum szkolenia Kwidzyn!