+48 793 005 828 biuro@bhp-praktyk.pl

Choć zapewne jeszcze kilka lat temu byłoby to raczej nie do pomyślenia, to obecnie właśnie umiejętność obsługi oraz konserwacji wózków jezdniowych jest w stanie zapewnić stabilną i dobrze płatna pracę w większości branż – od rolnictwa, przez fabryki, centra logistyczne i duże sklepy, aż po lotnictwo. Nic więc dziwnego, że to właśnie kurs na wózki widłowe Bydgoszcz stał się jednym z najbardziej pożądanych szkoleń, nawet w czasach pandemii.

Z jakich elementów składają się wózki widłowe i jakiego typu maszyny są najczęściej wykorzystywane do codziennej pracy w magazynach, fabrykach oraz innych miejscach? Jak zdobyć uprawnienia na wózki i czy egzamin UDT faktycznie jest taki straszny jak go malują? Wszystkiego dowiesz się w czasie lektury dzisiejszego artykułu.

Budowa wózka widłowego

Zanim przejdziemy do interesujących kwestii jakimi są typy wózków oraz wymogi jakie należy spełnić aby faktycznie móc zostać zatrudnionym na stanowisku operatora wózka widłowego w jednej z cieszących się dobrą opinią firm, poświęćmy chwilę na omówienie jego budowy, którą omówimy na przykładzie wózków jezdniowych.

Z jakich więc elementów składają się klasyczne wózki jezdniowe podnośnikowe? Ich znakiem charakterystycznym, który stanowi podstawę dla innych części maszyny, jest stalowa rama, której głównym zadaniem jest ochrona operatora wózka. To właśnie ona wraz z umieszczoną w tylnej części przeciwwagą zapewnia optymalne obciążenie oraz równowagę, które są jak najbardziej pożądane w trakcie podnoszenia ładunku, zwłaszcza tego o imponujących gabarytach. Dodatkowo, wózki widłowe jezdniowe wyposażone są również w składające się z czterech bądź trzech kół podwodzie z ramą oraz silnikiem. W zależności od wybranego modelu maszyny – wózek może być wyposażony w silnik niskoprężny zasilany za pomocą gazu LPG, oleju lub benzyny, bądź też silnik elektryczny lub akumulatorowy.

Nieodłączną częścią wózków jezdniowych jest również pionowy maszt. Pełni on rolę prowadnicy dla tzw. karetki, a więc czołowej płyty pojazdu, do której przymocowywane są widły w kształcie litery „L” w jakie wyposażony jest wózek, a także krata ochronna i klatka bezpieczeństwa zabezpieczające operatora znajdującego się w kabinie przed spadającymi z góry materiałami. W kabinie, która jest miejscem pracy operatora wózka widłowego znajdują się oczywiście pedały, dźwignie oraz kierownica umożliwiająca swobodne sterowanie sprzętem.

Wózki widłowe – najpopularniejsze rodzaje

Jakie typy wózków widłowych uważane są obecnie za najbardziej popularne i mogą pochwalić się zastosowaniem w wielu miejscach pracy? Do tego zaszczytnego grona bez wątpienia zaliczają się:

  • wózki widłowe ręczne – to jak sama nazwa wskazuje rodzaj wózków jezdniowych, które odznaczają się bardzo łatwą obsługą. Do korzystania z tego typu wózków nie trzeba mieć uprawnień nadawanych przez UDT, a jedynym warunkiem który należy spełnić jest fakt, że nie może być on wykorzystywany do podnoszenia ładunków na wysokość wyższą niż 30 centymetrów. Tzw. paleciak na co dzień odnajduje zastosowanie w dokach przeładunkowych, magazynach oraz czy sklepach spożywczych, jak i budowlanych.
  • wózki widłowe napędzane silnikiem spalinowym – to drugi bardzo popularny rodzaj wózków widłowych, który może być napędzany poprzez olej napędowy, gaz LPG bądź też sprężony gaz ziemny. Są one bardzo wygodne i intuicyjne w obsłudze, jednak w tym przypadku wymagana jest regularny przegląd pod kątem podatnych na zużycie elementów oraz wycieku płynów. Wózki widłowe czołowe wykorzystywane są zazwyczaj w otwartych magazynach oraz na zewnątrz. Nowsze modele tego typu wózków jezdniowych wyposażone są w katalizatory i czujniki pokładowe, które mają za zadnie regulować emisję spalin i innych szkodliwych dla środowiska substancji.
  • elektryczne wózki widłowe – tego typu wózek znakomicie sprawdza się w halach magazynowych, a jego cechą charakterystyczną jest fakt iż wyróżnia się on zaskakująco cichą pracą, a także zerową emisją szkodliwych substancji. Nie oznacza to oczywiście, że korzystanie z tego typu sprzętu nie wymaga stosowania się do zasad BHP – wprost przeciwnie.

Jak zdobyć niezbędne uprawnienia Urzędu Dozoru Technicznego?

Wszystko zależy od zakresu posiadanych umiejętności – jeżeli posiadana wiedza oraz zdolności praktyczne pozwalają osobie zainteresowanej podjęciem pracy jako operator wózków widłowych podejść do egzaminu przed Komisją UDT (Urząd Dozoru Technicznego), to oczywiście może ona przystąpić do testu bez dodatkowego szkolenia na wózki widłowe.

W takim przypadku należy jednak pamiętać o tym, że niezbędne jest nie tylko wykonanie stosownych badań lekarskich poświadczających o dobrym stanie zdrowia, ale również uiszczenie opłaty za egzamin, a także zadbaniu o takie kwestie jak sprawny i spełniający wymogi UDT sprzęt oraz miejsce, w którym mógłby odbyć się egzamin niezbędny do uzyskania stosownych uprawnień (zarówno I WJO, ii WJO, jak i III WJO).

Alternatywnym rozwiązaniem, które jest zalecane wszystkim nowicjuszom jest zapisanie się na szkolenie dla przyszłych operatorów wózków jezdniowych, które odbywają się nie tylko w Bydgoszczy, ale również w całej Polsce. Dzięki rozbudowanemu programowi kurs na wózki widłowe Bydgoszcz skutecznie przygotowuje do przystąpienia do egzaminu UDT, a także późniejszej pracy w zawodzie, który okazuje się przydatny niemal w każdej firmie. Umiejętności operatorów wózków widłowych wykorzystuje się bowiem nie tylko w magazynach, czy centrach logistycznych, ale także w sadownictwie, rolnictwie, sklepach wielkopowierzchniowych, a także na lotniskach czy też w portach morskich.

Kurs na operatora wózka widłowego Bydgoszcz

Wymagania

Fakt, że szkolenia cieszą się dużym zainteresowaniem osób, które pragną rozszerzyć zakres posiadanych umiejętności nie jest równoznaczny z tym, że wszyscy chętni mogą zapisać się na tego typu kursy. Aby zapisać się na szkolenie uczące prawidłowej obsługi wózków widłowych należy mieć ukończony 18 rok życia, odznaczać się dobrym stanem zdrowia potwierdzonym przez stosowne zaświadczenie lekarskie, a także posiadać wykształcenie minimum podstawowe oraz dobrą sprawność psychoruchową, która pozwoli na bezproblemowe wykonywanie zadań zleconych w czasie pracy.

Kurs na wózki widłowe (niezależnie od tego czy będzie to kategoria i WJO czy ii WJO) niestety nie będzie odpowiednim wyborem dla osób, które mają problemy ze słuchem, dużą wadę wzroku, a także tych, które borykają się z zaburzeniami psychicznymi czy innymi chorobami, które mogą wpłynąć na efektywność oraz oczywiście bezpieczeństwo i zdrowie podczas jazdy wózkami oraz podnoszenia ładunków i innych zadań.

Ile kosztują kursy na operatora wózka widłowego wraz z nauką wymiany butli z gazem LPG w Bydgoszczy?

Choć poszczególne firmy zajmujące się prowadzeniem kursów dla przyszłych operatorów wózków jezdniowych oferują inny cennik, to porównując oferty kilku firm można łatwo wysunąć wnioski jaka będzie średnia kwota, którą przyjdzie nam zapłacić za szkolenie dot. obsługi tego rodzaju maszyn.

W Bydgoszczy, cena kursu na wózki widłowe uzależniona jest nie tylko od kategorii uprawnień, ale również trybu w jakim odbywa się szkolenie, a także od liczby osób, których interesuje nauka obsługi wózków z danym napędem. Wiele firm zajmujących się prowadzeniem kursów na wózki widłowe i wymiany butli z gazem LPG oferuje również możliwość szkolenia grup zorganizowanych, a także tworzeniem szkoleń optymalnie dostosowywanych do wymagań oraz potrzeb zleceniodawcy, który chciałby zgłosić na szkolenie większą liczbę osób. Oczywiście w takim wypadku cena szkolenia ulega zmianie, a zajęcia mogą być prowadzone w dowolnie wybranym miejscu.

Program zajęć – jakie informacje i umiejętności zdobywa się na kursie odbywającym się w mieście Bydgoszcz?

Na kurs na wózki widłowe Bydgoszcz składają się dwa rodzaje zajęć – szkolenie teoretyczne oraz praktyczne, które realizowane są w oparciu o wiedzę ekspertów prowadzących szkolenia oraz dodatkowe materiały w języku polskim (lub angielskim).

Podczas szkolenia, organizowanego zgodnie z wymogami Urzędu Dozoru Technicznego, dowiesz się nie tylko z jakich elementów zbudowane są wózki widłowe, ale również:

  • zgłębisz wszelkie niezbędne zasady BHP;
  • poznasz najpopularniejsze rodzaje wózków widłowych, a także ich charakterystyczne cechy;
  • nauczysz się prawidłowej i bezpiecznej obsługi maszyn z napędem;
  • poznasz niezbędne informacje dot. dozoru technicznego;
  • nauczysz się bezpiecznej wymiany butli z gazem LPG oraz zasad podnoszenia ładunków;
  • dowiesz się jakie są konieczne czynności kierowcy-operatora wózka w czasie pracy urządzenia;
  • podszkolisz swoje wiadomości z zakresu ładunkoznawstwa;
  • zdobędziesz informacje dotyczące czynności operatora, które należy koniecznie wykonać przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu pracy;

a także podczas zajęć praktycznych nauczysz się zasad jazdy oraz manewrowania, ponoszenia ładunków, transportowania oraz wszelkich innych, niezbędnych czynności wykonywanych podczas codziennej pracy jaką wykonują osoby zatrudnione jako operator wózków widłowych.

Czy należy obawiać się egzaminu odbywającego się na zakończenie kursu?

Zdecydowanie nie! Choć wielu kursantów zgodnie przyznaje, że to właśnie ta część kursów budzi w nich największe obawy, to w rzeczywistości odpowiedzi na wszelkie pojawiające się podczas egzaminu pytania przekazywane są właśnie w czasie szkoleń! Osoby, które uważnie uczestniczą w zajęciach i na bieżąco powtarzają przekazane podczas kursu materiały z pewnością nie będą miały trudności ze zdobyciem nowych kwalifikacji.

Podobnie tak jak kurs, również egzamin UDT składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza część to egzamin z teorii, podczas którego system komputerowy losuje 11 pytań z puli wynoszącej ponad 200 możliwych propozycji. Po pozytywnym zaliczeniu pierwszego etapu egzaminu odbywającego się na koniec szkolenia można podjeść do części praktycznej, w której egzaminatorzy z UDT sprawdzają umiejętności osoby egzaminowanej w zakresie jazdy, manewrowania oraz obsługi wózków, a także bezpiecznej wymiany butli z gazem zgodnie z zasadami BHP.

Po zaliczeniu egzaminu odbywającego się przed komisją, każdy z kursantów otrzymuje zaświadczenia w jeżyku polskim (oraz jeżeli jest taka potrzeba również w języku angielskim), a także certyfikat potwierdzający nabycie stosownych uprawnień, które stanowią dowód na posiadanie niezbędnych kwalifikacji i dają im prawo do pracy w zawodzie.

Kurs na wózki widłowe? Sprawdź ofertę centrum doskonalenia kadr w Bydgoszczy!

Chciałbyś zapisać się na kurs na wózki widłowe w mieście Bydgoszcz, ale niestety pomimo usilnych prób nie udało Ci się jeszcze znaleźć firmy oferującej wysokiej jakości szkolenia? W takim razie serdecznie zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą!

Jako eksperci z wieloletnim doświadczeniem doskonale wiemy jak powinny być prowadzone szkolenia, z których nasi kursanci będą w stanie wynieść wszelkie niezbędne informacje, a od licznie dostępnej konkurencji odróżnia nas fakt, że zarówno zajęcia teoretyczne jaki i praktyka, w czasie której wszyscy mogą się nauczyć prawidłowej jazdy wózkiem, przynoszą oczekiwane efekty i pozwalają zdobyć pozytywny wynik przed komisją egzaminacyjną UDT.

Zachęcamy do zapoznania się z dostępnymi informacjami dotyczącymi szkolenia – naszym celem są Twoje sukcesy, a esencjonalny program nauczania obejmuje wszystkie najpotrzebniejsze wiadomości.