+48 793 005 828 biuro@bhp-praktyk.pl

Chciałbyś zainwestować w rozwój osobisty i zdobyć zupełnie nowe umiejętności, które pozwolą Ci nie tylko wyróżnić się na tle licznej konkurencji obecnej na rynku pracy, ale również znacznie poszerzyć horyzonty i w razie konieczności umożliwią przebranżowienie się? Interesującą i godną uwagi propozycją są kursy, których oferta na rynku jest naprawdę imponująca. Jednym ze szkoleń cieszących się w ostatnim czasie ogromną popularnością w Polsce są kursy na operatora wózka widłowego…

Jakie zagadnienia poruszane są podczas tego typu szkoleń? Czy zdobyte uprawnienia, które potwierdza stosowny egzamin ważne są również w innych krajach? Jakimi kwestiami warto jest się kierować przy wyborze kursu? Odpowiedzi na te pytania oraz inne, nurtujące kwestie przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej.

Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje uprawnień na wózki widłowe?

Choć najbardziej popularnym rodzajem kursu na operatora wózków widłowych jest ten na kategorię I WJO, to w rzeczywistości nie jest to jedyny, dostępny typ uprawnień, o które można się tutaj ubiegać. Urząd Dozoru Technicznego (UDT) wyróżnia trzy główne kategorie, wśród których możemy wymienić następujące:

  • I WJO – to najbardziej rozbudowana kategoria, która zezwala jej posiadaczom obsługiwać wszystkie dostępne rodzaje wózka widłowego (w tym również wózki specjalizowane takie jak chociażby te wyposażone w zmienny wysięgnik). Osoby posiadające ukończony kurs na tą właśnie kategorię uprawnień mogą prowadzić wózki widłowe o nieograniczonej wysokości podnoszenia, nielimitowanym udźwigu oraz te wyposażone w dowolny typ napędu.
  • II WJO – operator wózka widłowego posiadający tą kategorię uprawnień może kierować oraz obsługiwać wyłącznie wózki widłowe jezdniowe. Jest to jedyne ograniczone, gdyż podobnie jak w wyżej wspomnianej kategorii, zarówno wysokość podnoszenia, udźwig, jak i typ napędu nie są tutaj niczym ograniczone.
  • III WJO – jest to najbardziej zawężona kategoria uprawnień na wózki widłowe, która dopuszcza operatora wyłącznie do obsługi wózków jezdniowych, w przypadku których nie ma konieczności przebywania wewnątrz kabiny bądź też na pojeździe – obsługuje się je wyłącznie na zewnątrz (np. idąc obok). Tak jak w I WJO i II WJO nie ma tutaj określonych limitów co do napędu, wysokości podnoszenia oraz dopuszczalnego, maksymalnego udźwigu.

Gdzie wykorzystuje się na co dzień wózki widłowe?

Wózki widłowe odnajdują zastosowanie w:

  • fabrykach;
  • magazynach;
  • przemyśle spożywczym;
  • sklepach o dużej powierzchni (np. budowlanych lub meblowych);
  • centrach logistycznych;
  • zakładach produkcyjnych;
  • magazynach wielkopowierzchniowych;
  • sadownictwie;
  • lotnictwie;
  • rolnictwie;
  • hydraulice;

Czy trzeba ukończyć szkolenie by otrzymać niezbędne uprawnienia?

Z pewnością wielu osobom wyda się to dość zaskakujące, jednak aby w codziennej pracy operować sprzętem wózki widłowe wbrew pozorom nie trzeba decydować się na skorzystanie usług firmy oferującej szkolenia indywidualne oraz grupowe. Istnieją bowiem przynajmniej dwie sytuacje, w których można całkowicie zrezygnować z tego typu usługi.

1. Uprawnienia zakładowe na wózek: Jeżeli pracodawca decyduje się na samodzielne przeprowadzenie kursu na wózek widłowy na terenie swojego zakładu, wówczas nie ma konieczności uczestniczenia szkoleniach zewnętrznych, gdyż praca wykonywana jest w oparciu o wydane przez niego zezwolenia. Minusem tego rozwiązania jest fakt, że tego typu pozwolenia nie są ważne w innych zakładach pracy, tak więc przy zmianie miejsca zatrudnienia koniecznością może okazać się ponowne odbycie szkolenia.

2. Obsługa wyłącznie wybranego rodzaju wózków widłowych: Jeszcze jednym przypadkiem, w którym uprawnienia UDT nie są wymagane jest ten, gdy pracownik do realizacji codziennych obowiązków wykorzystuje wyłącznie wózki paletowe ręczne, których obsługa jest niemal dziecinnie prosta i w tym przypadku wystarczy instruktaż BHP zapewniony przez pracodawcę.

Czy każdy może zapisać się na kurs operatora wózka widłowego organizowany w mieście Brodnica?

Fakt, że kursy na operatora wózka widłowego cieszą się dużym zainteresowaniem nie wpłynął na kwestie wymagań jakie musi spełnić każda osoba przystępująca do tego typu szkolenia z myślą o wykorzystywaniu zdobytych umiejętności w późniejszej pracy.

Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, aby zapisać się na kurs operatora wózków widłowych każda zainteresowana osoba musi spełnić następujące kryteria:

  • mieć ukończony 18 rok życia;
  • posiadać wykształcenie (co najmniej) podstawowe;
  • odznaczać się dobrą sprawnością psychoruchową;
  • mieć dobry stan zdrowia, który potwierdza stosowne i aktualne zaświadczenie lekarskie;

W kursach na operatorów wózków widłowych nie mogą brać udziału osoby z dużymi wadami wzroku, problemami ze słuchem, a także te borykające się z różnego typu zaburzeniami psychicznymi, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu własnemu oraz innych pracowników podczas wykonywania zleconych zadań.

Na jakie kwestie warto zwrócić uwagę szukając odpowiedniego kursu na operatora wózka?

Biorąc pod uwagę fakt, że nie są to obowiązkowe, szkolne zajęcia, a kurs mający na celu zwiększenie zakresu umiejętności wykorzystywanych na co dzień w pracy, przy wyborze szkolenia warto zadbać o to by spełniało ono wszelkie, indywidualne wymagania, które sprawią, że inwestycja we własny rozwój będzie czystą przyjemnością.

Szukając na rynku firm, które oferują tego typu usługi (szkolenia), warto wziąć pod uwagę:

  • renomę jaką cieszą się ośrodki oferujące kurs na wózki widłowe – jeżeli szkolenia faktycznie posiadają dobre opinie byłych i obecnych kursantów, wówczas warto rozważyć wybór właśnie tego miejsca;
  • koszt szkolenia w Brodnicy – jeżeli cena jaką trzeba zapłacić za kurs jest podejrzanie niska w porównaniu do innych firm, to niestety możesz spodziewać się haczyków w postaci dodatkowych opłat oraz niskiej jakości oferowanych zajęć. Na szczęście województwo kujawsko pomorskie obfituje w liczne firmy oferujące tego typu szkolenia, tak więc nie ma konieczności korzystania z oferty niewzbudzającej zaufania;
  • czas trwania kursu w Brodnicy, a także opłaty jakie zawiera cena (być może koniecznie okaże się uiszczenie dodatkowej kwoty np. egzamin);
  • godziny oraz dni w jakich odbywa się kurs – optymalnym rozwiązaniem jest tutaj oczywiście zapisanie się na szkolenie, które nie koliduje z planem dotychczasowych zajęć oraz pracą;
  • nie bez znaczenia jest również fakt, gdzie odbywają się szkolenia – zbyt duża odległość od miejsca zamieszkania sprawi, że dojazd na kurs na wózki widłowe będzie zabierał nam znacznie więcej czasu, co może przełożyć się na zmęczenie i nieefektywną naukę;

Jaką wiedzę można zyskać uczestnicząc w kursie na operatora wózka widłowego Brodnica?

Szkolenie na operatora wózka w mieście Brodnica to tak naprawdę jedyna, dostępna możliwość na uzyskanie zarówno esencjonalnej i niezwykle przydatnej wiedzy teoretycznej, jak i wypróbowanie swoich sił podczas zajęć praktycznych, gdzie wykorzystywane są nowoczesne wózki widłowe, które można spotkać w większości zakładów pracy.

Kurs na wózek widłowy w Brodnicy pozwala na zgłębienie wiadomości dotyczących budowy oraz charakterystycznych części z jakich składają się wózki widłowe, zapoznania się z koniecznymi zasadami BHP, poznania zasad obsługi wózków, a także szczegółowych przepisów prawa, których musi mieć świadomość każda osoba wykorzystująca wózek do codziennej pracy.

Ponadto, to właśnie podczas tych zajmujących kilkadziesiąt godzin zajęć każdy przyszły operator wózków jezdniowych (oraz tych bardziej specjalistycznych) ma szansę nauczyć się płynnej jazdy oraz obsługi maszyny w naturalnym środowisku, gdzie trzeba uważać na to by każdy ruch wykonywany przez wózek był w pełni precyzyjny.

Co ile miesięcy należy odnawiać kurs na wózki widłowe?

Dobra wiadomość jest taka, że kurs na operatora wózka widłowego nie wymaga cyklicznego odnawiania szkolenia. Zarówno egzamin, jak i szkolenie BHP czy też sam kurs są bezterminowe, a zdobyte uprawienia ważne są dożywotnio, choć mając na względzie własne zdrowie (oraz naturalnie bezpieczeństwo) nie powinno się wykonywać tego typu pracy wówczas, gdy sprawność psychoruchowa ulega znacznemu pogorszeniu.

Czy uprawnienia operatora pojazdów jezdniowych zdobyte w Polsce respektowane są również w innych krajach?

Pytanie to zadaje sobie niemal każda osoba, którą interesują kursy na operatora wózka jezdniowego, co nie powinno zresztą wydawać się nikomu zaskakujące – każdy z nas chciałby przecież mieć pewność, że czas oraz fundusze poświęcane na rozwijanie kompetencji faktycznie przynoszą oczekiwane efekty.

Dla wszystkich strapionych mamy więc bardzo dobre informacje. Obecnie zdecydowana większość pracodawców posiadających przedsiębiorstwa w innych krajach Unii Europejskiej respektuje wydane w języku angielskim certyfikaty oraz innego typu zaświadczenia potwierdzające zaliczenie egzaminu UDT, który w naszym kraju jest poświadczeniem zdobytych, wymaganych kompetencji.

Jak wygląda egzamin UDT w Brodnicy?

Do nabycia niezbędnych uprawnień konieczne jest oczywiście zaliczenie z wynikiem pozytywnym egzaminu UDT, który odbywa się na zakończenie kursu na operatora wózka widłowego. Wspominany test składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej, które pozwalają ocenić czy wiedza zdobyta podczas zajęć oraz indywidualne powtarzanie materiałów faktycznie pozwalają na nadanie danej osobie określonych uprawnień.

Część teoretyczna egzaminu UDT składa się z 2 które dotyczą ogólnej wiedzy dotyczącej wykorzystywanego do pracy sprzętu, 3 pytań odnoszących się stricte do szczegółowych informacji na temat kategorii, budowy wózków oraz innych zagadnień, które z pewnością będziesz miał szansę poznać w trakcie szkolenia.

Jakie zagadnienia obejmuje teoretyczna część egzaminu na operatora wózka widłowego? Wśród przykładowych pytań możesz spodziewać się takich zagadnień jak chociażby:

  • dokładna budowa wózków widłowych;
  • wymiana butli gazowej LPG;
  • podział oraz klasyfikacja wózków widłowych;
  • odczytywanie diagramu udźwigu wózka widłowego;
  • czynności BHP jakie należy wykonać zarówno przed uruchomieniem wózka, jak i w trakcie jego użytkowania, czy też po zakończeniu korzystania ze sprzętu;
  • dopuszczalna prędkość jazdy wózkiem widłowym w zamkniętych pomieszczeniach;
  • stateczność wózka widłowego i jej szczegóły;

Drugą częścią egzaminu jest naturalnie test praktyczny, a więc trwający około godziny sprawdzian nabytych (i ćwiczonych w czasie kursu) umiejętności prezentowanych przed komisją UDT na specjalnie przygotowanym placu manewrowym. To właśnie wówczas ocenie podlega znajomość zasad BHP, podnoszenie oraz upuszczanie ładunku, a także przewożenie materiałów, jak i bezkolizyjne manewrowanie wózkiem widłowym.

Kurs operatora wózków widłowych w Brodnicy? Postaw na szkolenia oferowane przez jedną z najbardziej cenionych firm!

Zamieszkujesz w mieście Brodnica i szukasz oferty centrum szkoleniowego, które wśród swoich rozległych usług może zaproponować Ci m.in. kurs na operatora wózka widłowego? Jeżeli chciałbyś zdobyć nowe umiejętności oraz niezbędne do wykonywania pracy uprawnienia, to nasza firma ma szkolenie wprost idealnie dopasowane do Twoich potrzeb i z chęcią pomożemy Ci w realizacji marzeń!

Choć województwo kujawsko pomorskie obfituje w centra szkoleniowe, a dostępne w Internecie ogłoszenia brzmią bardzo atrakcyjnie, to niestety często zdarza się, że mają one mało wspólnego z rzeczywistością. Na szczęście nasza firma nie należy do tej grupy o czym najlepiej świadczy fakt, że cieszymy się dobrymi opiniami w całej Polsce oraz wysoką zdawalnością egzaminów.

Decydując się na nasze usługi otrzymasz wysokiej jakości szkolenie zgodne z wymogami UDT, które prowadzone jest przez ekspertów z wieloletnim doświadczeniem, doskonale zdającym sobie sprawę z tego jak istotna jest zarówno wiedza teoretyczna, jak i zajęcia praktyczne. Szczegóły dotyczące oferowanych szkoleń w naszej firmie znajdziesz w dedykowanej zakładce widocznej na stronie. W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt – nasze biuro jest do dyspozycji w wybrane dni tygodnia.

Uwaga! Z naszej oferty mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy pięknego miasta jakim niewątpliwie jest Brodnica. Nasze centrum szkoleniowe oferuje bowiem możliwość realizacji kursu w dowolnie wybranym miejscu – szczegóły dot. tego rodzaju usług z chęcią przekażemy Państwu telefonicznie bądź w formie mailowej.

Przekonaj się dlaczego nasze usługi tak bardzo cenią sobie byli i obecni Klienci i już dziś przystąp do realizacji swoich odkładanych na później planów.