Kurs na operatora wózka widłowego to alternatywa nie tylko dla osób młodych, ale też tych pragnących zmienić swój obecny zawód lub dla osób bezrobotnych chcących podjąć się pracy z przyzwoitym wynagrodzeniem. Takie szkolenie daje możliwość stosunkowo nieskomplikowanej i nieangażującej fizycznie pracy za godziwe pieniądze nie tylko w kraju, bo również za granicą, gdzie wypłata jest już znacznie większa niż na rynku polskim. Ofert pracy na tym stanowisku w Polsce i krajach Unii Europejskiej jest bardzo wiele, więc można powiedzieć, że inwestycja w kurs jest rzeczą jak najbardziej opłacalną. Jak – na przykładzie Bydgoszczy – zrobić kurs na wózek widłowy i co trzeba o tym wiedzieć, przeczytacie Państwo w poniższym tekście!
Ile kosztuje kurs na wózek widłowy w Bydgoszczy?
Ceny są zależne od tego, gdzie podejmiemy się zdobywania odpowiednich uprawnień. Za podstawowy kurs obejmujący teorię, praktykę i egzamin UDT przyjdzie nam zapłacić zapewne 652 zł lub zbliżoną kwotę. Należy się jednak liczyć z tym, że mogą być tu również konieczne (przynajmniej w niektórych przypadkach) badania lekarskie, a już po ukończeniu kursu pracodawca wyśle nas na szkolenie BHP i badania lekarskie, które winny być sfinansowane z jego kieszeni.
Jak zrobić kurs na wózek widłowy w Bydgoszczy?
Należy stwierdzić, że nie jest to bardzo trudne. Wystarczy wybrać odpowiednią firmę prowadzącą tego typu zajęcia i zgłosić się na dany kurs. Zwykle da się to zrobić przez stronę internetową, telefonicznie lub podczas wizyty osobistej w placówce. Tam odpowiednio zostaniemy pokierowani i dopełnimy wszelkich niezbędnych formalności. Przedsiębiorstwa prowadzące w Bydgoszczy kursy na wózek widłowy to również szkoły nauki jazdy poszerzające swoją ofertę o tego typu uprawnienia. Zwykle warunkiem niezbędnym, byśmy mogli rozpocząć kurs jest pełnoletniość i wykształcenie minimum podstawowe (ukończona szkoła podstawowa)! Warto wybrać też szkołę, która przy okazji da nam możliwość zdobycia uprawnień np. do wymiany butli gazowej, a dokumenty potwierdzi hologramem autentyczności. Warto też spytać, czy w cenie dostaniemy materiały dydaktyczne, by nie ponosić dodatkowych, ukrytych kosztów. Są jednostki zapewniające kursantom nawet skromny poczęstunek w trakcie przeprowadzanych zajęć, ale zdarzają się też takie, gdzie samemu trzeba zadbać nawet o kartkę papieru.
Jak wygląda kurs na wózek widłowy?
Celem każdego kursu jest kompleksowe wyszkolenie kandydata. Zatem, jeśli już umówiliśmy odpowiedni termin, przychodzimy na zajęcia teoretyczne, gdzie poznamy m.in budowę wózków widłowych, nauczymy się w teorii czynności przed rozpoczęciem pracy, poznamy rodzaje zabezpieczeń stosowanych w wózkach widłowych i poznamy odpowiednie przepisy BHP.
Następnym etapem jest przystąpienie do zajęć praktycznych, gdzie zdobytą wiedzę teoretyczną, pod okiem wykwalifikowanego personelu zamienia się w umiejętności praktyczne. Wbrew pozorom przenoszenie przy pomocy wózka widłowego nieraz bardzo drogich i ciężkich ładunków to praca odpowiedzialna, więc należy spodziewać się dobrego i intensywnego szkolenia.
Po ukończeniu kursu i z pozytywnym wynikiem z egzaminu UDT absolwent otrzymuje odpowiednie dokumenty z sygnaturą Ministerstwa Gospodarki i odpowiednich standardów, np. ISO 9001:2001. Zaświadczenia powinny zostać wydane również w języku obcym (zwykle angielskim).