Dziś wiele młodych osób ma dylemat odnośnie tego, czym zająć się w życiu. W gruncie rzeczy jest to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką przychodzi nam podjąć. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji i pójście do przyszłościowej szkoły, odegra ogromną rolę w naszym życiu. Jeśli jednak uważam, że nie do końca dobrze wybraliśmy, a chcielibyśmy nieco podnieść naszą stopę życiową, to bez wątpienia warto robić kursy. Jakie dziś są najpopularniejsze? Bez wątpienia największą popularnością cieszą się kursy na wózki widłowe.

Dlaczego kursy na wózki widłowe są tak popularne?

Tak naprawdę od kilku lat można zauważyć na rynku duży popyt na tego typu kursy. Z czego to wynika? Przede wszystkim osoby posiadające taki kurs i odpowiednie uprawnienia, mogą liczyć na dość wysoką płacę. Cały czas firmy zagraniczne poszukują pracowników posiadających takie uprawnienia i wielu Polaków korzysta z takich właśnie ofert pracy, rozpoczynając życie w innym państwie. Poza tym transport wózkami widłowymi bardzo się rozwija i tego typu profesjonaliści potrzebni są wszędzie, chociażby w popularnych dziś galeriach handlowych. Nic zatem dziwnego, że tak wiele młodych osób, jak i tych pragnących się przebranżowić, korzysta z kursów.

Jak zdobyć potrzebne uprawnienia?

Oczywiście by móc zatrudnić się w takiej branży, potrzebne są odpowiednie umiejętności. Te natomiast można zdobyć na odpowiednim kursie. Na nim można dowiedzieć się tak naprawdę wszystkiego związanego z wózkami widłowymi. Poczynając od ich budowy, a kończą na szczegółowych przepisach BHP. Taki kurs zatem gwarantuje nam bardzo kompleksową wiedzę. Jednak nie tylko teoretyczną, ale także i praktyczną. By zdobyć odpowiednie uprawnienia nie wystarczy nam jedynie kurs. Podobnie jak w przypadku zdobycia prawa jazdy, po kursie jest odpowiedni egzamin. Jest on przeprowadzany przez Urząd Dozoru Technicznego. Tylko zdanie pozytywnie egzaminu gwarantuje nam wszystkie niezbędne uprawnienia.

Rozróżnianie uprawnień na wózki widłowe

Nim podejmiemy decyzję o pójściu na taki kurs musimy zdawać sobie sprawę z tego, iż uprawnienia różnią się między sobą. Dlatego w gruncie rzeczy na samym początku należy się zdecydować, na jakich uprawnieniach konkretnie nam zależy.

Pierwszą kategorią jest I WJO. Jest to kategoria nadrzędna. Daje ona możliwość obsługi wszystkich rodzajów wózków, nawet tych specjalistycznych. Poza tym nie ma żadnych ograniczeń co do napędu, udźwigu i wysokości podnoszenia. Dlatego też skorzystanie z takiego właśnie kursu jest najbardziej opłacalne, ponieważ po nim otwiera się przed nami większe spektrum możliwości. Kolejna kategoria czyli II WJO, daje nam nieco mniejszy zakres możliwości. Takie uprawnienia pozwalają danej osobie na prowadzenie wyłącznie wózków jezdniowych. Natomiast udźwig, wysokość podnoszenia i napęd również są bez ograniczeń. Ostatnia kategoria to III WJO. W tym wypadku możliwa jest obsługa tylko i wyłącznie wózków widłowych jezdniowych, w których nie ma potrzeby by operator znajdował się wewnątrz lub na pojeździe.

Dziś oferuje nam chociażby kurs na wózki widłowe Toruń. W tym mieście jesteśmy w stanie znaleźć wiele punktów, w których zrobimy profesjonalny kurs na wózki. Warto jednak przed tym zastanowić się, na jakich uprawnieniach konkretnie nam zależy.